|


|


|

EĞİTİM POLİTİKALARI ÜZERİNE YAZIM

EĞİTİM POLİTİKALARI ÜZERİNE YAZIM

Dorie McCullough Lawson un ABD'de yayımlanan vePosterity: Letters of Great Americans to Their Children” 'Büyük Amerikalıların Çocuklarına Mektupları' isimli kitapta, Einstein tarafından oğluna yazılmış mektup dikkatimizi çekti. Einstein, 11 yaşındaki oğlu Hans Albert'e, "Keyif alarak bir şey yapıyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsan, bu öğrenmenin en iyi yoludur" diyerek kendi formülünü açıklıyor.

Einstein, 'çalıştığı süre içerisinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadığını ve bazen yemek yemeyi unuttuğunu' söylüyor.

30 Ağustos İlkokulu olarak bizim de amacımız “ Öğrenmeyi öğrenen, çalışmaktan, öğrenmekten ve öğretmekten keyif alan, işini yaparken işine âşıkmışçasına çalışan ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayan paydaşlardan bir kurum kültürü oluşturmaktır.”

              Öğrencilerimize eğitirken başarı için özel bir yeteneği olmasına ihtiyaçlarının olmadığı, meraklı olmalarını, araştırma yapmalarını bu gün başarıya ulaşmış olanların çok zeki olmadıklarını,  aksine çok azimli olduklarından başarılı olduklarını vurgulamaktayız.

              Onlara planlı çalışmanın önemini anlatıp hayatlarının sonuna kadar planlı, programlı yaşamanın önemini vurgulamaktayız. Hata yapmaktan korkmamalarını hiç hata yapmamış bir insanın yeni bir şey denememiş olduğu derslerimizde öğretmenlerimiz tarafından anlatılmaktadır.

Okulumuzda verilen akademik eğitimi; sosyal sorumluluk projeleriyle destekleme, sportif ve sanat etkinlikleri düzenleme, öğrencilere öğrenmeyi öğrenen birey olarak yetiştirme, resim, şiir, hikâye yarışmaları düzenleyerek yarışma ruhu kazandırma, velilere ve öğrencilere yönelik sempozyumlar, söyleşiler düzenlemek şeklinde eğitim verilmesi amaçlanmaktadır.

Proje tabanlı olarak hareket etmekteyiz. Brifing dosyasının ilerleyen bölümünde “ Ağustos Döngüsü” projemiz ülke genelinde ses getirecek öneme sahip olup bu proje ile “ Eğitimde İyi Örnekler” proje yarışmasına katılmayı hedeflemekteyiz.

Ahşap atölyesi projemiz de üstün zekâlı çocuklarımız, dahi hastalığı olarak kabul edilen “disleksi” ya da “hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı” olan çocuklarımız için planlanmıştır. Şu an ülkemizde hiçbir devlet okulunda bulunmamaktadır. Bu proje için çalışmalarımız devam etmekte olup finans sorunu için görüşmelerimiz devam etmektedir.

Öğrenmeyi öğrenen bireyler yetiştirerek, ortaokula hazırlıkta Türkiye’mizin en iyi ilkokulu olmak misyonumuzla birlikte çalışmalarımıza devam etmekteyiz

Saygılarımla…

Şahin CİVİL

30 Ağustos İlkokulu Müdürü

Copyrigt © 2022- Şahin Civil / www.sahincivil.com Tüm Hakkı Saklıdıdır. ®